Gücellilerin Su Tepkisi Çığ Gibi Büyüyor

Gücellilerin Su Tepkisi Çığ Gibi Büyüyor

Bu haber 1564 kez görüntülenmiştir - Haber Tarihi: 29.4.2016 19:51:28

Espiye, Tirebolu ve Görele ilçelerine gelecek olan içme suyu projesinde Gelevera Deresine bırakılan can suyu ve gözelerin kullanılacak olması yöre halkının büyük tepkisini çekiyor.
Projenin doğaya büyük zarar vereceğini belirten bölgede bulunan köy muhtarları gerekli yerlere dilekçeler yazarak şikayetlerini dile getirdiklerini belirtiler. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hiçbir geri adımın atılmaması muhtarların yanı sıra bölge halkının da canını sıkmaya başladı.
SOSYAL MEDYA’DAN BÜYÜK DESTEK GÖRÜYOR
Yapılan yanlışlıktan geri dönülmesi için Kamuoyu oluşturmak adına Sosyal Medya üzerinden yürütülen kampanya vatandaşlar tarafından büyük destek görmeye başladı. “Gelevera Deresine Dokundurmayız” adı altında kurulan Facebook sayfası kısa sürede çok sayıda vatandaş 

tarafından beğenildi. Barajdan alınacak Su’ya karşı çıkmadıklarını belirten Platform üyeleri, Gelevera’ya bırakılan Can suyunun alınmasına karşı çıktıklarını belirttiler.
BURSA HAREKETE GEÇTİ
Bursa’da yaşayan, Gelevera Deresinden geçen vatandaşlar tarafından bir platform oluşturularak çalışmalara başlanıldığı öğrenildi. “Gelevera Deresine Dokundurmayız Platformu” adı altında başlatılan çalışmada Bursa’da yaşayan bir çok Tirebolu ve Güce'li hemşerimiz yer alıyor.Avukat, Bürokrat, İş Adamı ve değerli ismin oluşturduğu Platform olayın hukuki sürecini araştırdıktan sonra bir basın açıklaması yaparak Kamuoyunu bilgilendireceği öğrenildi.
MUHTAR HÜSEYİN DURDU İSYAN ETTİ
“Bugünlerde içme suyu projesi adı altında vadimizin geleceğiyle oynayanlar var.Bu üst akıllılar Kara Ovacık,Gelevera ve Kavraz derelerini Tuneller ve Cebri Borular İle Akköy 2 Enerji projesiyle Harsit Vadisine Akıtırken gelecekte bu derelerin onlara lazım olmayacağını sanıyorlardı..Yıllarca Köyleri ve köylüleri sömürenler şimdi Gelevera Deresi’ndeki Bir avuc Can suyuna gözlerini diktiler..

Defalarca uyarı apmamıza rağmen alternatifler sunmamiza rağmen çeşitli manevralarla bu projeyi uygulamaya çalışıyorlar. Hâlbuki Devlet Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun Gökçebel Barajından Su alınarak proje değişikliğine gidilmesi yönündeki talimatına rağmen, projeyi hazırlayanlar vadide yaşayanların fikirlerini dahi almadan projeyi yürütmeye çalışmaktadırlar.Sadece barajdan su alınmasının fazla maliyet çıkaracağı bilgileri bizlere verilmektedir.Eğer öyleyse bugün insanlarin yaşama hakları geleceğe bırakacağı yaşanabilir bir doğa nasıl parayla ölçülebilir? Nitekim bu üst akıllılar yıllarca bu vadiyi ve Köylere hizmet yönünden ihmal etmişlerdir. İnsanlığa maal olmuş bir vadiyi bitirme planlari yapmaktadırlar. ve ben dostlarımı bu vadide oynanan oyunları boşa çıkarmak için son gücümüze kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.HAYRİ BAHADIR

shadow
shadow

Diğer Haberler


İç Sularda Avlanma Yasağı 1 Nisan’da Başladı

Giresun ilimizdeki iç sularda avlanma yasağı 1 Nisan 2019 tarihinde başladı

Yazıyı Oku

BAŞKAN AKSU’DAN '' OSMAN AĞA SORUSU İÇİN '' TRT’YE KINAMA

Milis Yarbay Osman Ağa’ya yönelik haksız ve rencide edici soruya tepki göstererek, TRT’yi kınadığını açıkladı.

Yazıyı Oku

GAZETECİ GÖNÜL AYDIN'DAN ''GÖNÜL SIZILARI'' ADLI KİTABI İÇİN İMZA GÜNÜ

Gazeteci ,Yazar Gönül Aydın, '' Gönül Sızıları'' adlı şiir kitabı için imza günü düzenledi.

Yazıyı Oku

Kargo İle Gönderilen Uyuşturucu Yakalandı

İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan operasyonda kargo ile gönderilen uyuşturucu yakalandı.

Yazıyı Oku

MHP’NİN YENİ İL BAŞKANI KEMAL SEZER

Tirebolulu iş adamı Kemal Sezer, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Giresun İl Başkanlığı görevine getirildi.

Yazıyı Oku

ABD’de en iyi Restoranlar Kategorisinde Bir Türk Yarışıyor

Amerika’da 2017’nın birinciliği için Pennsylvania eyaletinde Türk işadamına ait Golden Eagle Diner yarışıyor.

Yazıyı Oku

Turizm Haftası Kutlanıyor

Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde Valimiz Hasan Karahan’ın katılımıyla bir program düzenlendi.

Yazıyı Oku