SERBEST   KÖŞE --  KONUK YAZAR--


SERBEST KÖŞE -- KONUK YAZAR--

Bu Köşede ESPİYE İle ilğili Güncel Tarihsel Her Türlü hikaye Anı yaşanmışlıklar Yazılacaktır.

Yazar Paylaşımları

Fındık ocağı ve fındık bahçeleri kaç yıl yaşar? - İSMAİL KAHRAMAN

Fındık ocağı ve fındık bahçeleri kaç yıl yaşar? 


Yüz yıllar önce fındık bahçelerini diken dedelerimize vefa borcumuzu ödüyor muyuz?

Devletimiz fındık bahçelerine insanlarımız önem versin diye fındığa 17 TL taban fiyat verdi. Bizler bu bahçeleri bizlere emanet eden ata ve dedelerimizi hatırlayıp fındıkları toplayıp satıp parasını aldıktan sonra ata ve dedelerimizin mezarları başında bir Fatiha okuyor muyuz? Ata ve dedelerimizi hatırlıyor muyuz?

Fındık Ocakları Aile Ocağı Gibidir 
Fındık Ocakları ve bahçeleri bakıldığı ve imar edildiği sürece tıpkı aile ocakları ve vatan gibi ilelebet yaşarlar ve ömür sürerler b
Fındık ocakları fındıkların dibinden alınan bir kaç köklemenin dikilmesi ile büyümeye başlar. Bereketli fındık ocakları devlet ve milletlerin çekirdeği ve temeli olan aileler ve sülaleler gibi kendini yeniler genişler ve büyür koca koca fındık bahçeleri olur. Sürekli fındık vermeye devam eder.

130 Yıllık Yama Adlı Fındık Bahçemizin Hikayesi 
130 yıl önce köyümüzde büyük bir heyelan olur. Dağ yalağı heyelanla bugün Dereboğaz’ı Behi Güney’i Yama bahçe ve Tam Yeri dediğimiz bölgeye çöker. Bu heyelan aylarca sürer. 

Yazıyı Oku

FINDIK ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA - GÖNÜL AYDIN (Gazeteci-Yazar)

Doğu Karadeniz fındık üreticisi kaç liradan satacağını bilmeden dağda, bayırda fındık hasadı için hazırlık yapıyor. Orta ve uzun vadeli fındık politikası olmayan iktidarın gelip sığındığı tek kavram arz talep dengesi ve serbest piyasa oluyor.
Hatırlanacağı üzere, 2018 rekoltesine ilişkin Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi 640 bin ton ve 170 bin ton stok açıklaması yaparak piyasa da fiyatın düşük seyretmesini sağlamıştı. Türkiye İstatistik Kurumu da fındık 2018 rekoltesini 515 bin ton olarak tahmin etmişti. Bu veriler ışığında üretimde meydana gelen düşüş nedeniyle fiyatların serbest piyasada muhtemel artışı da iktidarın tüm uyarılara rağmen destekleme alımına1 Kasım 2018’de başlanması ardından ve fiyatın 14 TL açıklanması ile engellenmiştir. Uzunca bir süre fındık fiyatları bu seviyelerde seyretmiştir. Düşük açıklanan taban fiyat ve fındık alımına geç başlaması sanılanın aksine fındık fiyatlarının düşük seyretmesine de neden olmuştur.
Fındık taban fiyatını 3 ay önce açıklamayan Bakanlık Türkiye’nin en büyük fındık alıcısı ve ihracatçısı İtalyan Ferrero’nun ihtiyacı olan fındığı 11-11,5 liradan toplamasını sağlamıştır. Fiyatın bu sınırda seyretmesi sağlanarak yaz döneminde üretim bölgesine gelen gurbetçi vatandaşlarımızın, maddi durumu iyi olmayan ekonomik zorluk çeken üreticinin fındığını bu fiyatlardan satması sağlanmıştır.

Yazıyı Oku

Bir zamanlar Espiye'de Esnaflarımız...... Ömer ANAÇ

Espiyemizin 60 yılı aşkın sürede eski Belediye binası ve yakınındaki binalar Espiye'mizin çarşısıydı.
Rahmetli İsmaıloğlu Mehmet Öztürk Arçelik bayi,yantarafta küçük bir  dükkan Osmanın Mehmet Akbay,bitişinde Ahmet Dursun devamında oğlu Mehmet Dursun ..Küçük bakkal Mustafa Sayın,tarihi fırın vardı yıkıldı sonra.. Ömer Künbül hırdıvat dükkanı sonra rahmetli Künboğlu İsmail Künbül yün dukkanı oldu. Fazlı künbül gıda dükkanı.
 Eski ulusoy yazanesi rahmetli Ziya Önal, Süleyman Anaç yan taraf cay ocagı Orhan Anaç Bulent Anaç yan taraf tekel bayı Yılmaz Anaç,Belediye caddesi devamında Mustafa Akmaz Galib Akmaz babasi dukkani vardi. Su an  Toplum sağlığı binasının oldugu yerde Yan Ahmetin lokantasi Mustafa ve Temel Besirlinin babalari. Kasap dukkani Mahmut ve Hasan Kara. Yine o binada Hüseyin Torlak  bakkaliyesi vardi 

Yazıyı Oku

İNTERNET DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR.. (MEHMET BUĞRA SEZER)

Veri merkezlerinin tükettiği elektrik 30 nükleer santralin üretimine eşit..
Amazon'dan bir kitap sipariş ettiniz, iTunes'dan bir film indirdiniz,Gmail'den bir belge 'attach' ettiniz,maç sonuçlarını internetten öğrendiniz,Haberleri internetten takip ettiniz... İnternet'te yapacağınız en küçük işlem bile dünyanın bir kösesinde kurulu bir veri merkezinden (data center) geçecek. Datalarınız mutlaka bir yerde stoklanacak.Veri merkezi demek,inanılmaz kapasitelerde bilgisayarlar demek, yedek güç kaynakları demek,iç ve dış ortamlara karşı güvenlik sistemleri demek...Bütün bu saydıklarımız da, akılalmaz boyutlarda enerji ihtiyacı ve çevre kirliliği demek. Online şirketlerin data sistemleri,müşterileri online olsun olmasın,7 gün 24 saat çalışmak zorunda. Bu da, şebekeden çektikleri elektrik enerjisinin yüzde 90'ının israf edilmesi demek..

Yazıyı Oku

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ ÜZERİNE ; Espiye EĞİTİM SEN Temsilciliği Adına ZEYNEP AKILLI

 Eğitim Sen Espiye temsilciliği tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü İlçemizde gerçekleştirildi. 7 Mart akşamı gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile; 8 Mart’ın tarihsel oluşumundan günümüze yansımasına dikkat çekilmeye çalıştık.
 8 Mart’ın aslında bir eğlence günü olarak algılanmaması gerektiği vurgusu yapıldı. 8 Mart 1857’de New York’ta tekstil işçisi kadınlar, 16 saatlik çalışma saatleri, düşük ücret ve insanlık dışı çalışma koşulları sebebiyle greve çıktığını; sonrasında çıkan yangın ile 129 kadın işçinin hayatını kaybettiğini tarihsel olarak bilmemiz gerekir. 

Yazıyı Oku

OZAN ARİF’İN CENAZE MERASİMİ ! (ALAİTTİN CEBECİ )

16 Şubat 2019 günü Rahmete kavuşan Hak’a yürüyen Büyük Halk Ozanı Arif Şirin’in Muhteşem bir kalabalıkla son ikametine uğurlanış törenine tanıklık ettim.
Ölümüne, geçmişte uğradığı haksızlıklara içim parçalansa da, sevenlerini; sağcı-solcu Türk, Çerkez, Kürt ayırımı olmadan tabutunu omuzlamaları tesellimiz olurken,Mustafa Kemal’in yüceliğine bir kez daha hayran olmuşuzdur..
Türkiye nin her tarafından gelen sevenleri haricinde, Avrupa devletlerinden gelen hayranlarının da küçümsenmeyecek bir sayıya ulaşması; sevgi selinin ruhlarda yarattığı güzelliği görünce, vatan sevgisini insanı yücelttiği seviyeye tanıklık ettiğim için Tanrıma Şükür diyorum..
Muhteşem Cenazeye; CHP den Milletvekilleri ve Mansur Yavaş dahil, İYİ partiden Lider Akşener ve arkadaşları ile büyük katılımın olması, İnsanca bir vefadır, davranıştır. 

Yazıyı Oku

BASİT USUL MÜKELLEFLERİN DEFTER BEYAN SİSTEMİNE GEÇİŞİ -- MEHMET GÜNGÖR --SMMM

Serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulması, bu mükelleflerden defter tutmak zorunda olanların defterlerinin bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması, 

Yazıyı Oku

ESPİYE HATIRALARI - APDULLAH DUR

Belki içinizden hatırlayanlarınız çıkacaktır. 1980 li yıllarda Espiye’deki Pazar fotoğraflarından bir tanesini hiç unutamam…Espiye’de Pazartesi günleri oldukça renkli ......

Yazıyı Oku

ESPİYE HİKAYELERİ/TOMRUK TAŞIMACILIĞI ---- DURSUN YILDIRIM

 Karayollarının bu kadar yaygın olmadığı eski zamanlarda dağlardan kesilen tomrukların nakliyesi dereler üzerinden yapılıyordu.Bunlardan biri de Espiye'de denize dökülen Gelevara deresiydi.
  Derenin denize döküldüğü yerde büyük bir ızgara vardı.Dağlardan dereye sürüklenen tomruklar bu ızgaralarda tutuluyor sudan çıkarılıyor depo ediliyordu.Daha sonra gemilerle kağıt fabrikalarına gönderiliyordu.

Yazıyı Oku

ESPİYEM CAN ESPİYEM ( 2) -- ÖMER ANAÇ

 Balıkhane şu an Giresun Trabzon yolu üzerindeki yerdeydi. Eskiden siyah beyaz tv vardi Espiyemiz,de iki tanede sinema biri Yeni biri Emek sinemaları bayanlar haftada bir sinemaya giderdi .
    Pazar gunleri fırınlarda pide yaptırılırdı kuyruğa girilirdi ramazanda yine pide kuyrukları olurdu tüm aileler fırınlara ramazanda güvenç verirdi pişdikten sonra kokusu nda bir başka olurdu güveçlerin. Espiye,de 19 mayısda denize girmeye baslanırdı denizin sezonu başlamış olurdu.

Yazıyı Oku

ESPİYEM CAN ESPİYEM -- ÖMER ANAÇ

Espiyem can Espiyem yeşiliyle deniziyle yaylasıyla doğasıyla tarif edilmez Espiyem evet Espiye,m 8 mahallesiyle 30 köyüyle 20 bin nüfüsu aşkın bir ilçemizdir.Espiye,de ilk belediye başkanı Hafız Özkul, sırayla Kazım Baykal ,Fuat Önal, Kemal Şahan, Mümtaz Tepealan, Soner Karaman,İbrahim Önal,Hüseyin Turan,Erol Karadere şu an mevcut belediye başkanı Mustafa Karadere,dir.

Yazıyı Oku