BARIŞ GÖNÜLLÜLERİ(!)PROJESİ ESPİYE VE ÖĞRETMEN JOHN OLİN/1960’LI YILLAR

BARIŞ GÖNÜLLÜLERİ(!)PROJESİ ESPİYE VE ÖĞRETMEN JOHN OLİN/1960’LI YILLAR

Paylaşım Tarihi: 1.11.2019 23:29:24

‘’Barış Gönüllüleri Örgütü 1961 yılında ABD’nin resmi bir birimi olarak kurulmuştur. Barış Gönüllüleri’nin amacı, ABD’yi diğer devletlere tanıtmak, diğer devletleri yakından tanımak, az gelişmiş ülkelere sosyal ve ekonomik kalkınmaları konusunda yeterli vasıflara sahip iş gücü sağlamak olarak ifade edilmiştir. Diğer yandan ABD, Barış Gönüllüleri'ni soğuk savaş döneminde Sovyet Rusya'ya karşı silahsız bir güç olarak kullanmıştır. Barış Gönüllüleri, ABD-Türkiye arasında 1962 yılında imzalanan bir anlaşmayla Türkiye’ye gelmeye başlamıştır. Barış Gönüllüleri’nin faaliyetleri, zararlı olduğu gerekçesiyle oluşan toplumsal ve siyasal tepkiler sonrasında durdurulmuş ve Barış Gönüllüleri, 1971 yılından sonra Türkiye’ye gelmemiştir. Türkiye'de bulundukları süre içerisinde resmi rakamlara göre, toplam 1460 Barış Gönüllüsü Türkiye’nin çeşitli bölge, il, ilçe ve köylerinde eğitim, sağlık, toplum kalkınması, köy kalkınması çerçevesinde farklı programlarda görev yapmıştır…’

’’ABD’nin Ortadoğu’ya ve dünyaya nasıl barış ve demokrasi getirdiğini hepimiz yaşayarak gördük ve görmeye devam ediyoruz..
Bu kapsamda Espiye Ortaokulu’nda da birkaç öğretmen görev yapmıştı.(Tini Caterina Posteratı ve John Olın.)..John Olın Espiye’den ayrıldıktan 40 yıl sonra Halil Elevli vasıtasıyla tekrar Espiye’ye gelmiş onunla tanışma ve sohbet etme fırsatı bulmuştuk..Kendisine o yıllarda çekilmiş fotolar olup olmadığını sormuştum.Elindek poşetten yüzlerce foto çıkarıp bizlere göstermişti..O geldiği zamanlar akıllı telefonlar henüz piyasaya çıkmamıştı.Fotoları kayıt altına alamadık.Kısa bir süre kaldıktan sonra Güneydoğu’ya gideceğini söyleyerek vedalaşmıştık..En büyük pişmanlığım o fotoları bir tarayıcı vasıtasıyla alamamak olmuştur..John Olın le ilgili anıları ya da fotoları olanların paylaşmalarını rica ediyorum..

Reklam Alanı

shadow
Dursun    Yıldırım


Dursun Yıldırım

ÖĞRETMEN -