ESPİYEM CAN ESPİYEM ( 2) -- ÖMER ANAÇ

Paylaşım Tarihi: 4.1.2018 20:58:29

 Balıkhane şu an Giresun Trabzon yolu üzerindeki yerdeydi. Eskiden siyah beyaz tv vardi Espiyemiz,de iki tanede sinema biri Yeni biri Emek sinemaları bayanlar haftada bir sinemaya giderdi .
    Pazar gunleri fırınlarda pide yaptırılırdı kuyruğa girilirdi ramazanda yine pide kuyrukları olurdu tüm aileler fırınlara ramazanda güvenç verirdi pişdikten sonra kokusu nda bir başka olurdu güveçlerin. Espiye,de 19 mayısda denize girmeye baslanırdı denizin sezonu başlamış olurdu.Evlerimize misafirler girerdi sohbetlerde bir baskalık vardı samimiyet vardı komsuluk arkadaslık her sey var dostluklara makam mevki zenginlik girmezdi ekmek bölüşülürdü her sey de eşitlik vardı. Hele 70 li yıllar yayla komsuluklarında bir baskalık vardı.
    Espiye,de eski lise bahcesinde eski ve yeni sinemanın önündeki tarlada oynadığımız maclarda zevk vardı eskiden yedigimiz her seyin tadi baskaydı çocuklugumuzda Gariboo dondurmasi ve Nihat Önal abimizin dondurmasi dişimiz agrıdığında Cevat Ulusoy eniste,ye gitmek koltuga oturdumuzda kacmak bir başkaydı.

   Espiye,de 60-70 - 80 li yıllarda ulusoy yazahanesinde elinde deynegiyle topal Ziya, Önal,ı unutmak mumkunmu, Espiye,nin sevimlileri rahmetli  Mehmeti, Haliti, Hac ıOsmanı, Emrullahı,  Ahmeti unutmak mümkünmü ,Espiyespor  yönetim kurulu üyesi ve  Yeşilgiresun gazetesi ve TRT muhabiri rahmetli Yılmaz Kırca'yı unutmak mümkünmü.
    Eski Espiyespor maçlarında bir başkalık tat vardı çünkü amatör ruh vardı sinemalardan çalan türküler şarkılar Espiye,nin merkezlerinde duyulurdu hele Ali bebek Ali Şahan amcamızın sinemasında yıllarca Espiye,lilere hizmet vermiştir bir Murat taksinin üstünde anfi koyarak Türk Filim,lerinin anos edilerek bu akşam şu film sinemamızda reklamları vardı.

Espiye,de ulaşımda yıllarca Kaptanoğlu Seyahat Espiye,lilere hizmet etmiştir başta Osman,Selahattin , Mustafa ve rahmetli Sali Şahan abeylerimiz tüm Espiye,lilerin yolcularını İstanbul, Bursaya taşıyarak ettikleri hizmetleri unutmak mümkün değildir bu güne baktığımızda Kaptanoğlu ve Toramanlar Seyahat hala dün olduğu gibi bügünde Espiye,lere hizmete devam etmektedir..
 Kısıca vallaha her şey başkaydı politika başkaydı, akrabalık,komşuluk dostluk, arkadaşlık yediğimiz içtiğimiz her şeyde bir başkalık tad vardı eskinin tadı bir baskaydı bugun kim kimin kapısını çaliyor kim kimle ekmege bölüsüyor kim kimle misafirlige gittiginde tvdeki dizilerden başını kaldırıyor ben o güzel günleri özlüyorum yeniden o tadı almak isteyenlere selam olsun ne mutlu o günler ah eski gunler ah eski gunler ah. ÖMER ANAÇ

Reklam Alanı

shadow
SERBEST   KÖŞE --  KONUK YAZAR--


SERBEST KÖŞE -- KONUK YAZAR--

Bu Köşede ESPİYE İle ilğili Güncel Tarihsel Her Türlü hikaye Anı yaşanmışlıklar Yazılacaktır. -