8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ ÜZERİNE ; Espiye  EĞİTİM SEN  Temsilciliği Adına  ZEYNEP AKILLI

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ ÜZERİNE ; Espiye EĞİTİM SEN Temsilciliği Adına ZEYNEP AKILLI

Paylaşım Tarihi: 12.3.2019 22:46:49

 Eğitim Sen Espiye temsilciliği tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü İlçemizde gerçekleştirildi. 7 Mart akşamı gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile; 8 Mart’ın tarihsel oluşumundan günümüze yansımasına dikkat çekilmeye çalıştık.
 8 Mart’ın aslında bir eğlence günü olarak algılanmaması gerektiği vurgusu yapıldı. 8 Mart 1857’de New York’ta tekstil işçisi kadınlar, 16 saatlik çalışma saatleri, düşük ücret ve insanlık dışı çalışma koşulları sebebiyle greve çıktığını; sonrasında çıkan yangın ile 129 kadın işçinin hayatını kaybettiğini tarihsel olarak bilmemiz gerekir. 

Gerçekleştirdiğimiz etkinliğe Giresun Üniversitesi Doç. Dr. Merve Güven Özkerim katılarak “sanatta kadına yönelik şiddet” konusu ile kadınların iş hayatında maruz kaldıkları fiziksel, psikolojik şiddete dikkat çekip, günlük yaşamdaki cinsiyetçi yaklaşımları somutlaştırdı. Etkinliğe kadın mücadelesi ile simgeleşen şiir ve müzik dinletisi ile devam edildi. Eğitim sen’ li kadınlar olarak diyoruz ki: Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz bizimdir diyerek yıllardır yürüttüğümüz mücadelemize sahip çıkıyoruz;8 Mart’ ta tekçiliğe, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa ve faşizme karşı itirazlarımızı büyütüyoruz, Bizi geleceksiz, kimliksiz, iradesiz ve güvencesiz bırakmak isteyenlere ”hayır” diyoruz. 
Ayrıca bugün tüm kadınların seslerini daha fazla yükseltmeleri, haklı taleplerini alanlara taşıyabilmeleri için 33 ülkede 8 mart tatil ilan edilmiştir. Biz KESK’ li kadınlar olarak ülkemizde “8 MART RESMİ TATİL OLMALIDIR.” Talebimizi öne çıkararak mücadelemizi yükseltiyoruz. Ve diyoruz ki: MÜCADELE KADINLARI BİRLEŞTİRİR. KADINLAR DÜNYAYI ÖZGÜRLEŞTİRİR…( EĞİTİM SEN ESPİYE TEMSİLCİLİĞİ  ADINA ZEYNEP AKILLI)

Reklam Alanı

shadow
SERBEST   KÖŞE --  KONUK YAZAR--


SERBEST KÖŞE -- KONUK YAZAR--

Bu Köşede ESPİYE İle ilğili Güncel Tarihsel Her Türlü hikaye Anı yaşanmışlıklar Yazılacaktır. -