Bir zamanlar Espiye'de Esnaflarımız...... Ömer ANAÇ

Bir zamanlar Espiye'de Esnaflarımız...... Ömer ANAÇ

Paylaşım Tarihi: 15.6.2019 23:41:06


Espiyemizin 60 yılı aşkın sürede eski Belediye binası ve yakınındaki binalar Espiye'mizin çarşısıydı.
Rahmetli İsmaıloğlu Mehmet Öztürk Arçelik bayi,yantarafta küçük bir  dükkan Osmanın Mehmet Akbay,bitişinde Ahmet Dursun devamında oğlu Mehmet Dursun ..Küçük bakkal Mustafa Sayın,tarihi fırın vardı yıkıldı sonra.. Ömer Künbül hırdıvat dükkanı sonra rahmetli Künboğlu İsmail Künbül yün dukkanı oldu. Fazlı künbül gıda dükkanı.
 Eski ulusoy yazanesi rahmetli Ziya Önal, Süleyman Anaç yan taraf cay ocagı Orhan Anaç Bulent Anaç yan taraf tekel bayı Yılmaz Anaç,Belediye caddesi devamında Mustafa Akmaz Galib Akmaz babasi dukkani vardi. Su an  Toplum sağlığı binasının oldugu yerde Yan Ahmetin lokantasi Mustafa ve Temel Besirlinin babalari. Kasap dukkani Mahmut ve Hasan Kara. Yine o binada Hüseyin Torlak  bakkaliyesi vardi .
Eski belediye binasi yikilan yerde ilk berber Aptullah Özdemir.radyocu kincilin Nazim Özdemir radyocu dukkani .yaninda kofteci Cıbır İsmail Kara ve cayocagi. Daha sonra Metin Demiroz cay ocagi.berber once Gencaga Albayrak taksici Metin Çetin babalari Selahattin Karaman berber ve terzi Mehmet Özen berber Aptullah Özdemir.tuhafiye Hasan Karaman sonra rahmetli Aydogan Korkmaz..cakizin Kazim Güngor Dükkanı ,Harun hafiz berber dükkani vardi.

 Eski tarihi fırın Karaman 'ın Fazli Karaman.Fazli Karaman daha sonra Bilal Anac firini . Yusuf Özer cinko çivi dükkani ,berber kotolugu Ömer Yavuz dukkanı sonra mikir Mehmet Kurtun cay ocagı firin yanında Ahmet Kütük ayakkabı tamircisiydi. Kasap Helimen Halil ve Ziya Cebeci.Yine Espiyenin tarihi ayakkabi tamircisi Osman Yanik İzzet Yanik bugüne meslek torunlari Ahmet Hasan Yanik devam ediyor. Tuhafiyeci Riza Turan ve Ahmet Turan.dondurmaci Nihat onal Keloglu Otel İbrahim ve Kazim Demir Otel ve lokanta ve bugun Mehmet Demir devam ediyor.ilk eczane rahmetli Şukru altin.sonra eczaneler devam etti.Kasaplar rahmet babam Bilal Anac Hasan Mahmut Kara.Mehmet Özdemir. Tuluk İzzet Önal murselin babasi. Ve bugun Baba meslek devam ettırıyor Mursel Önal,Aligul Ahmet Ünal.vs yine Espiyenin kuru kahvecisi rahmetli Necat Şahan. Yine Espiyenin bakkalı Şukru Guler bugun oğulları devam ettırıyor yine uzunalioglu Kaya uzun bakkal devam ediyor. Rahmetli Hüseyin Altıntaş bugun oğulları İbrahim ve Mustafa Altıntaş devam ettiriyor.Rahmetli İbrahim Akdeniz rahmetli seherin Ali Kahyaoğlu ve Terzi Ali Güngör hala mesleğe devam ediyor.rahmetli Sedat Yener bakkalı vardı .yine meshur köftecı Mehmet Bahadır.ve cecenin rahmetli Hamdi Gürsoy bakkalını ve Gazyağcı Ahmet Güveni unutmamalıyız.ayrıca o yıllar iki fındık fabrıkası Refık inanç ve Ali Özoğulun fındık fabrıkaları vardı.Allah rahmet eylesin.yine rahmetli pastaneci Emin Özdemir çorbasını içmeyen yoktur.yine rahmetli kasap Mehmet Purtul oğlu Şakir Purtul mesleği devam ettiriyor.

Eski Hürriyet caddesinde yeni Kemal Şahan cad.desi üzerinde Espiye'nin ilk konfeksiyon ,kuyumcularından ve mobilya beyaz eşya satıcısı adı üstünde Binbirçeşit magazası sahipleri Rahmetli İsmet Sezer ve Ağabeyi  Mehmet sezer hoca daha sonraları oğlu bu gazetemizin sahibi Şakir Sezer 2000 li yılların başına kadar devam ettirdi baba ticaretini.
Manav Şeker Yılmaz ve Rahmetli Avni Abonozu balıkçılardan Hasanve Ömer Turan Kemal Çelik unutamayız .Balıkçı rahmetli Harun Turan unutamayız.baba mesleği balıkçılığı Murat Turan ve Erol Çelik devam ettirmekdedirler.Yorgancı rahmetli İsmet Küçüker abiyide unutamıyız.baba mesleği Serafettın küçüker kardesimiz devam ettırmekdedir.Eski hastane beledıye binasıydı altında Tanzım satıs magaza vardı.önce lokanta mehmet cavuş sonra kader köfte rahmetli Ahmet Özoğul ve oğlu Halil özoğul ve bu gün baba mesleği Hakan Özoğul devam ettirmekdedır.Kelleci oğlurıda dede baba torun kasaplık meslegi sürdurmekdedir.Hüseyin Turan bakkalı,Toros lokantası,terzı rahmetli Esref Demirel abiyi rahmetli terzi Zeki , yine camcı Mehmet Beşirli,Adİl Topal.ve ayakkabıcı Nazim Esgünoğlu.Helim Kaş,Cağmanoğlu Fırın Eyüp Şahan,fırıncı rahmetli Aptullah Yılmaz.yıne bakkal rahmetli Ferit İnanç .ve Mazhar inaç Nihat İnaç ,Ali çıtlak baba meslegi esnaglığa devam ediyor ayrıca Abıdın Tiryaki Espiyenin köklü Esnafı bugün oğlu Eray Tiryaki devam edırmekdedir. Esnaf Rahmetli Arif Cakmak.Rahmetli fırıncı Aydın Abonoz .Bisıkletçi Temel agabey bisiklet kiralardık hayatımızın vazgecılmezlerıydıler.Espiyemizin iki sineması vardı.yeni ve Emek sinemaları rahmetli Alİ bebek unutlmaz.Espiye tarıhınde küçük kulebe gazate bayi rahmetli kıyı Mustafa Kılıc.Yine pide deyınce Sami, Mustafa, Yılmaz,Nurettin, Adem Kukul kardeşler ve Çaglar Yamak unutulmaz foto deyınce Foto Muharrem Günay rahmetli foto Hürrriyet İbrahin ve foto yavuz Kemal Yavuz..evet Espiye yazmakla bitmez inşallah baska bır konuda yazmak dıleğiyle hayırlı günler.
 Not Espiye esnaflarından yazdım eksıklerim olabılır.vefat edenlere Allah rahmet eylesin.Allah mekanlarını cennet eylesin. Ömer ANAÇ

Reklam Alanı

shadow
SERBEST   KÖŞE --  KONUK YAZAR--


SERBEST KÖŞE -- KONUK YAZAR--

Bu Köşede ESPİYE İle ilğili Güncel Tarihsel Her Türlü hikaye Anı yaşanmışlıklar Yazılacaktır. -